Алькала-де-Енарес

Старовинне іспанське місто, включене до списків ЮНЕСКО, неймовірно шанує традиції своєї країни. Перші поселення з’явилися на цій території ще в епоху неоліту, пізніше територію зайняли кельтські племена. З приходом давніх римлян почалося будівництво невеликого поліса, який перетворився через кілька століть в місто під назвою Алькала-де-Енарес. У VIII столітті місто, потрапило під арабське панування, але через кілька століть було відбите іспанськими військами, які міцно тут облаштувалися. Завдяки досить вигідному географічному положенню місто вело жваву торгівлю і розвивалось економічно. Протягом багатьох років в місті мирно співіснували представники різних релігійних конфесій: євреї, мусульмани і християни.

Після підписання указу короля Кастилії про відкриття навчального закладу, який отримав благословення Папи Римського і перетворився в XV столітті на один з найвідоміших університетів, місто набуло статусу культурного центру країни. Пізніше Алькала-де-Енарес занепадає, а університет переносять до столиці Іспанії. Зараз воно фактично став передмістям Мадрида, перетворившись на спальний район.

Невелике місто володіє безліччю пам’яток, на які приїжджають подивитися туристи зі всієї земної кулі. Місцеві жителі надзвичайно пишаються будинком-музеєм відомого письменника Сервантеса, який прославився твором про Дон Кіхота. Автор безсмертного роману народився в 1547 році і прожив зовсім недовго в рідному місті. Мігель де Сервантес навчався в університеті разом з іншими діячами іспанської літератури.

В музеї знаходиться величезна колекція книг про хитромудрого ідальго, випущених всіма мовами світу. Перед непоказною на вигляд будівлею застигли скульптури самого Дон Кіхота і його вірного слуги Санчо Панси. Всі відвідувачі музею фотографуються з ними на пам’ять, а от знімати усередині приміщення не можна. Житлові кімнати відтворюють інтер’єри того часу, коли творив великий Мігель де Сервантес, і відвідувачі немов переносяться в епоху прекрасних дам, на честь яких відбувалися подвиги.

Місто зберігає пам’ять про улюбленого письменника і пишається ним, тому популярна головна площа, яку ніяк не можна обійти увагою, названа на його честь. Невизнаний за життя геній помер у злиднях в Мадриді, але після його смерті Алькала-де-Енарес згадав про великий талант письменника і став прославляти його ім’я. Раніше на території міського ринку, а нині площі, проводили страти і корріду. Зараз особливу увагу привертають дві старовинні капели, що залишилися від середньовічної церкви, і відновлена купіль, в якій хрестили Сервантеса.

У центрі красується бронзова статуя відомого гуманіста епохи Відродження. Тиха і затишна площа, оточена симпатичними будиночками в традиційному іспанському стилі, радує погляди іноземців. Там же розташована мерія Алькала-де-Енарес, яка колись була чернечого обителлю.

А від площі йде найдовша іспанська вулиця з портиками. Багато століть тому вона була єврейською, а в критій її частині стояли лавки торговців. Головна вулиця і зараз становить інтерес для гостей міста, вона наповнена гарними терасами, на яких можна випити ігристого вина і спробувати місцеву кухню. У городян особливе ставлення до їжі, і вони часто проводять гастрономічні фестивалі, що тривають тиждень. У них беруть участь всі ресторани міста, що пропонують відвідувачам традиційні страви.

Неподалік від центральної площі знаходиться Архієпископський палац, побудований в готичному і мавританському стилях. Будинок, який багато разів перебудовувався, на сьогоднішній день являє собою величний ансамбль, визнаний історичним скарбом міста. Стіни палацу, в якому зберігаються архіви інквізиції, побачили розкішні королівські прийоми, тут же сталася зустріч нікому не відомого Колумба з Ізабеллою I Кастильською, коли тільки обговорювалися деталі її майбутнього подорожі.

Не можна обійти увагою старовинний університет, який відновив свою роботу 39 років тому. Алькала-де-Енарес пишається тим, що величезна книгозбірня його навчального закладу може змагатися лише з багатством бібліотек міста-держави Ватикану. У каплиці при університеті знаходиться прах кардинала – його засновника. У головній аудиторії щорічно вручається національна премія з літератури імені Сервантеса. Цікаво подивитися і на Вулицю коледжів, на якій розташовувалися навчальні заклади, і студентське містечко.

Місто Алькала-де-Енарес, яке об’єднало колись три культури, є досить привабливим для туристів, які відзначають його особливу атмосферу. Воно занурює в стан умиротворення, яким дихають старовинні вулиці і будівлі. На дахах милих іспанських будинків живуть лелеки, які давно визнані символом старого міста, і крім історичних пам’яток, гостям пропонуються захоплюючі безкоштовні екскурсії, присвячені цим гордим птахам.