Що потрібно знати перед поїздкою в Ізраїль

Всі покупки і послуги можуть бути оплачені у вільно конвертованій валюті. У той же час, магазини і підприємства, які надають послуги, не зобов’язані приймати іноземну валюту і можуть дати здачу в шекелях навіть в тому випадку, якщо платіж був здійснений в іншій валюті. В цілому, за дорогі покупки треба розплачуватися доларами, за дешеві – шекелями.

Найкращий курс обміну в Ізраїлі в банках або обмінних пунктах у великих містах. Після прибуття в Ізраїль в аеропорту краще гроші не міняти. Курс дуже низький, особливо в нейтральній зоні. В крайньому випадку, невелику суму на перший час. У готелях і місцях, де багато туристів міняти гроші також невигідно.

Слідкуйте за рекламою. У Тель-Авіві або Єрусалимі перебуваючи в готелі, зверніть увагу на рекламні буклети і листівки. На них може стояти позначка “Пред’явнику знижка”. З ними деякі покупки будуть дешевше.

Намагайтеся уникати розмов на політичні теми, особливо що стосуються взаємовідносин євреїв і палестинців, якщо ви не знайомі близько з вашим ізраїльським співрозмовником. Але в цілому країна дуже політизована.

У кварталах, де селяться ортодоксальні євреї, чоловікам-туристам не рекомендується з’являтися без капелюхів, а жінкам – без хустки або капелюшка на голові. Крім того, намагайтеся не з’являтися там в суботу і в дні єврейських релігійних свят, якщо ви погано або взагалі не розбираєтеся в їх специфіці. У синагозі, наприклад, головний убір треба надіти, а не зняти.

У Шабат заборонено рух транспорту і тому, в принципі, машину, яка заїхала в єврейський квартал, можуть закидати камінням. Що і сталося якось з однією журналістською в єрусалимському ортодоксальному районі Меа Шеарім. Камені жбурляти можна, а ось кнопочку в ліфті натискати не можна – робота в суботу заборонена. Але це надзвичайний випадок.

А в цілому мешканці Меа Шеарім, як правило, терпимо ставляться до чужинців, що прогулюються вулицями кварталу, заглядають в лавочки і розглядають перехожих – якщо, звичайно, гості одягнені скромно, поводяться стримано і не викликають підозр. Розглядати можна, що завгодно, а ось з фотографуванням, особливо – людей, проблеми. Правовірні євреї переконані, що, фотографуючи, ви порушуєте одну з Божественних заповідей. В кінцевому підсумку, все залежить від людини.

Якщо ж ви хочете що-небудь запитати, то звертайтеся тільки до представників вашого статі.

В Ізраїлі, як правило, готують смачно. Але, на думку деяких туристів, це не відноситься до китайських ресторанів. Кошерна методика приготування їжі, кажуть вони, суперечить китайським оригінальними рецептами. Але це, знову-таки, справа смаку.

Треба приготуватися до довгої процедури паспортного і митного контролю при вильоті з Ізраїлю, дві з половиною – три години. Місцеві сек’юріті нікуди не поспішають і дуже серйозно ставляться до своїх обов’язків, тому поводитися з ними слід відповідно. Перевірка безпеки в Ізраїлі – це звичайна процедура, яка виконується насамперед з метою захисту та безпеки пасажирів. Дурні жарти і легковажна поведінка можуть мати неприємні наслідки. У разі запізнення на рейс претензії не приймаються. При польоті авіакомпанією “EL-AL” здати багаж і отримати посадковий талон можна заздалегідь. Тоді в аеропорт досить приїхати за півтори години і відразу пройти на паспортний контроль.

У бедуїнські табори заборонено входити без дозволу старійшини. За появу невірного на жіночій половині – смерть. Жарт? В кожному жарті є частка правди.

В Ізраїлі суворо заборонено викидати що-небудь з вікон автомобіля. Штраф досить значний. Хоча побачити папірці і легкий сміття на вулицях можна, так як через загрозу тероризму урн небагато.

Місцеву кореспонденцію слід опускати в жовті ящики, за кордон – в червоні.

У багатьох районах Ізраїлю можна спокійно гуляти ночами. Але не слід, наприклад, цього робити в Східному Єрусалимі. Особливо після зіткнень в жовтні 2000 р

Не рекомендується залишати цінні речі і гроші в хостелах і недорогих притулках, а також в машинах. Увага! Безгоспні сумки, валізи та пакети в Ізраїлі з метою запобігання терактам нещадно знищуються поліцейськими зі спеціальних гармат. Тому постарайтеся не залишати свій багаж в громадських місцях.

Кілька порад пов’язаних зі здоров’ям. Весна і осінь – дуже короткі пори року. Зима триває два – три місяці, з грудня по березень. Решту часу року – літо, виснажливо спекотне літо. Бійтеся опіків і сонячних ударів. Навіть на півночі країни в середньому всього 70 дощових днів на рік, і чим південніше, тим їх менше. Проте, якщо ви маєте намір відвідати Ізраїль взимку, рекомендується взяти з собою не промокаючий і теплий одяг.

Влітку температура, як правило, коливається між 28 і 40 градусами С. В пустельних і гірських областях – особливо в Єрусалимі і на Півночі – вечорами за винятком липня і серпня стає прохолодно, так що має сенс прихопити светр або куртку.

Обов’язкові головні убори і сонцезахисні окуляри, а на пляжі креми від загару. Ізраїльські лікарі рекомендують обільне пиття, яке попереджає зневоднення організму, навіть якщо вам не хочеться пити. На годину припиніть пити і з’являться головний біль, втома. Тому багато ізраїльтян носять з собою пляшку води, часто в спеціальній торбинці.

У магазинах, кафе, транспорті і т.д. є кондиціонери, там буває просто холодно. Бійтеся перепаду температур.