Ханський палац у Бахчисараї

У Криму величних палаців, пов’язаних з дивовижними історіями, більш ніж достатньо. Але, без сумніву, один з найзнаменитіших і відомих всім зі шкільних років – це ханський палац у Бахчисараї.

Одна з найбільш примітних будівель на території комплексу – це «Фонтан сліз», який все ще існує в одному з палацових внутрішніх двориків. Поема Пушкіна 1820 року розповідає історію одного з останніх татарських ханів, який володів цією кримської резиденцією – про Хана Кирим Герая, який, як кажуть, закохався в полячку зі свого власного гарему. Герай прославився своєю безсердечною жорстокістю і нещадністю, його боялися не тільки вороги, а й всі піддані. Але полячку-наложницю хан полюбив усією душею, і незабаром вона стала його дружиною. Але радість хана була недовгою – кохана дружина померла зовсім молодою. На згадку про улюблену жінку хан замовив архітекторові Омеру дивовижний мармуровий фонтан, який був названий фонтаном сліз. Фонтан став символом людського болю і скорботи, втіленої в холодному камені. Неживий камінь покликаний плакати вічно, навіть в наші дні, коли не залишилося в живих скорботного хана.

Фонтан був побудований в 1756 році, але фундамент палацу був закладений ханом Абдулом-Сахіб-Гіреєм в 1503 році. Тому мавзолей палацового ансамблю зберігає могили татарських ханів і їх дружин, починаючи з 1592 року.

Сьогодні кримський півострів став одним з найпопулярніших місць відпочинку. Зацікавити туристів можуть не тільки кращі санаторії Криму, а й унікальні кримські визначні пам’ятки. Навіть сама назва унікального місця викликає інтерес, адже не все відомо, що «сарай» означає палац, а «Бахчі-сарай» перекладається, як палац-сад. Палац, безсумнівно, гідний відвідування і уважного розгляду. У залі дивана (Державної Ради) збереглися розкішні вітражі XVI століття.

Татари були спочатку кланом кочових скотарів, що жили на землях Монголії. У 1206 році Чингізхан зібрав народ на велике народне віче, закликавши всі клани до об’єднання. Татаро-монголи об’єдналися під його войовниче правління. Чингісхан створив потужну татарську армію, де була встановлена сувора дисципліна. Могутня армія стала на шлях завоювання світу. Під натиском татаро-монгольської орди упав 1215 року Пекін, а 1237 року Золота Орда атакувала Москву.

Кримське ханство було одним з найбільш західних форпостів татарського панування, причому найбільш довговічним. Пануванню татаро-монголів погрожували в 1475 році турки-османи, які вторглися до Криму. Але турки дозволили зберегти місцеве самоврядування кримських ханів за умови, що ті зобов’язуються прийняти певну ступінь турецького втручання в їх справи. Влада татарського ханства в Криму збереглася до 1783 року аж до того періоду, коли Російська імператриця Катерина Велика приєднала кримський півострів до території Росії, після приборкання непокірних османів-турків.

Ханський палац є унікальним зразком кримськотатарської архітектури. Деякі кімнати палацу виконані в підкреслено-татарському стилі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *