Підвісний Манхеттенський міст – один із символів Нью-Йорка

У Нью-Йорку знаходиться велика кількість відомих на весь світ мостів. Але, звичайно, найкрасивішими є висячі. Підвісний міст, який з’єднує два райони мегаполісу (Бруклін і Манхеттен)  перетинає протоку Іст-Рівер. Основною причиною зведення легендарної споруди стало величезне навантаження на Бруклінський міст. Постійні транспортні пробки заважали нормальному руху, і у міста виникла гостра необхідність будівництва підвісної конструкції, яке почалося в березні 1909 року. А 31 грудня Манхеттенський міст, довжиною майже 3 тисячі метрів, був зданий в експлуатацію.

Незважаючи на такий короткий час будівництва, вражаюче розмахом спорудження зводилося із застосуванням нових технологій, і до сих пір воно є зразком для висячих конструкцій з величезними прольотами. Завдяки сучасному дизайну міст красиво виглядає на тлі протоки і розкішних хмарочосів Нью-Йорка.

Манхеттенський міст, який має два рівні, давно є улюбленим місцем прогулянок жителів серця Америки. На верхньому ярусі проходять чотири смуги для переміщення легкових машин. Нижній використовується для проїзду вантажного транспорту, крім того, там прокладені залізничні колії для міського метро, яке щодня перевозить величезна кількість людей. На мосту є огороджені сіткою пішохідні та велосипедні доріжки.

З будь-якої частини висячої конструкції відкривається мальовнича панорама «Великого яблука», а в темну пору доби місто підсвічується кольоровими вогнями, які відбиваються в воді, що робить прогулянки особливо романтичними і таємничими. Вночі пішохідні доріжки не закриваються, і закохані парочки з усього світу прагнуть повісити маленькі замочки, що символізують вірність, на захисну сітку монументального шедевра.

Можна не розповісти про головну відмінність унікального твору архітектури від своїх сусідів – величну арку з колонадами при в’їзді, виконану в стилі бароко. Своєрідні ворота були створені через кілька років після його відкриття. Відомий скульптор Хебер займався розробкою панно з двома фігурами, що втілюють дух торгівлі та промисловості. У верхній частині нещодавно реконструйованої арки була розташована композиція з зображенням полювання індіанців на бізона, виконана американським автором. А на зворотному боці знаходились кам’яні статуї двох жінок, які символізують Манхеттен і Бруклін, які з’єднує міст.

Через кілька десятиліть статуї перенесли в музей, щоб розширити простір. Такі розкішно оформлені портали роблять Манхеттенський міст одним з найбільш естетично привабливих транспортних конструкцій. Цікаво, що територія перед аркою повністю повторює обриси римської площі Святого Петра.

При проходженні поїздів спостерігалися коливання, що ставали помітніше з кожним днем. Транспортний департамент країни визнав проблему, після чого було прийнято рішення про масштабні ремонтні роботи, що почалися в 1984 році і тривали більше десяти років. Рух метро на нижньому ярусі було обмежено. Чотири смуги залізничних шляхів поступово закривалися на відновлювальні роботи, а кількість поїздів, що проходять повз міст, істотно скорочувався. Лише в 2004 році всі чотири лінії метрополітену були знову задіяні.

Щодня Манхеттенський міст в Нью-Йорку перетинають понад 75 тисяч машин, 320 тисяч пасажирів метрополітену і близько трьох тисяч пішоходів і велосипедистів. Знаменита висяча споруда неодноразово використовувалося в якості декорацій в популярних голлівудських картинах, таких як «Кінг-Конг», «Одного разу в Америці», «День незалежності», «Я – легенда», «Паніка в Нью-Йорку».

У жовтні 2009 року пройшли масові заходи з нагоди святкування сторіччя моста. У місті відкрилися виставки, присвячені історії зведення споруди, а вечорами небо розцвічувати кольоровими вогнями феєрверків. В цьому ж році підвісний Манхеттенський міст, фото якого часто зустрічається на сторінках світових видань, присвячених архітектурі, був визнаний національним шедевром Америки. Улюблене місце всіх жителів і гостей міста вражає величністю і міццю, а унікальна панорама, що відкривається з моста, заворожує чудовим видом. Рукотворний архітектурний витвір мистецтва с казково красивим і неймовірно прикрашає мегаполіс.